Csináld magad (DIY)


Raklap a lakásban - mire figyelj, mielőtt belekezdenél?
Végtelenségig lehetne sorolni mi mindent lehet raklapból készíteni, kisebb használati tárgytól elkezdve akár egy komplett hétvégi házig. Most ezt a példát emelném ki egyszerűsége miatt. VISZONT pár dologra oda kell figyelni mielőtt ilyen újrahasznosítási projektbe vágunk bele:
  •  Alaposan nézd végig a faléceket, ne legyen köztük repedt, törött
  •  A középső összekötő lábon keresd a HT (Heat Treated, azaz hőkezelt) jelet
  •  A DB (DeBarked, kérgezett) jel arra utal, hogy a fa kérgét lehántották, ezzel is csökkentve annak kockázatát, hogy élősködők bújjanak meg a rostok között.
  •  Az MB jel arra utal, hogy a raklapot metil-bromiddal gázosítva kezelték (fumigálták), ilyen raklapot ne vigyél be a lakásodba
  •  Kérdezd meg, van-e lehetőség arra, hogy géppel simára gyalulják a raklap felszínét
  •  Ne vegyél foltos, olajos, rossz szagú raklapot, vagy amelyikben túl sok szög van
  •  Hazaérve húzd ki a szögeket, majd sikáld át a raklapot mosogatószeres vízzel, és öblítés után napon szárítsd meg
  •  Amennyiben aggódsz a baktériumok miatt, spricceld be vagy ecsettel kend át a faléceket 15 százalékos ecettel, és hagyd napon teljesen megszáradni.
Ezek után már elkezdhetsz a raklappal dolgozni... 

Nos, akkor hogyan is, mint is? ;) (egy kis útmutató vállalkozó szelleműeknek)

Először is: Mi készülhet raklapból?
-  A maradék raklapok felhasználása, és az enteriőrbe való elhelyezése lényegében határtalan. A fa kezelésétől függően beilleszthetjük minimál, ipari környezetbe, a country stílusba vagy bohém művészi otthonba is. Ilyen meleg időben jól esik kiülni kicsit a kertbe vagy az erkélyre persze, ha van mire. Erre is megoldás lehet a raklap, hiszen kerti bútorként is megállja a helyét. Leggyakrabban mégis asztalként találkozunk vele.  Ehhez festhetjük, lakkozhatjuk a felületet, rakhatunk rá üveglapot, lehet görögőkön, vagy anélkül, lehet belőle étkező-, dohányzó- vagy íróasztal. A raklapokat alkalmazhatjuk tárolásra is. Varázsolhatunk belőle könyves polcot, konyhaszigetet, cipő- vagy játéktartót, sőt biciklitárolót is. Felhasználhatjuk persze dekorációként, mint az ágyvég vagy a virágtartó. Láthatjuk, hogy szinte bármit készíthetünk raklapból, csak a képzeletünk szab határt.

Másodszor: A raklap-bútor technikai kérdései  
- A raklapok mérete változó. A leghagyományosabb az EUR raklap, mi Európai Uniós szabványoknak felel meg, ami általában 120X80 cm nagyságú, teherbírása bőven elég (1500kg). Persze vannak más típusú EUR lapok, kisebb-nagyobb méretben. Elsődleges felhasználási céljaink határozzák meg, hogy melyiket választjuk. 
Az árak, a méretekhez hasonlóan, szintén széles skálán mozognak. A sérült darabok már 200-300 forinttól elérhetőek, még a komolyabb, világosabbakért 2500 forintot is elkérhetnek. Ha épp nem a ház felújítás közepén vagyunk, és nincs egy pár kimaradt lap, érdemes szétnézni nem csak a raklapforgalmazóknál, hanem tüzépeknél, építkezéseken.

Harmadszor: Hogyan is kezdjünk hozzá?
-  Sajnos, nem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek tűnik. Sorrendünk a következő: méretre vágás, csiszolás, alapozás, festés, dekoráció. Méretre vágásnál elsődleges szempont a kényelem, ez ülőbútornál vagy  asztal készítésnél is változó. Ha fotelt csinálunk a magassága kb. 30-55 cm, a mélység pedig kb. 60 cm, de ne felejtsük el bele kalkulálni a szivacsok vagy párnák vastagságát sem. Étkező asztalnál vegyük figyelembe a székek magasságát, így általában 75-76 cm legyen a szabad tér az asztallap alatt, de modern bútorok esetében lehet 70 cm is. Dohányzó asztaloknál, tárolóknál pedig természetesen a rendelkezésre álló tér a meghatározó. Ajánlott minden esetben kísérletezgetni, próbálgatni, hogy melyik méret a legjobb számunkra.
-  A jó munkához jó alapanyag kell, úgyhogy festés előtt végig kell csiszolni „tetőtől talpig” a darabokat. Ehhez megfelelő lehet a 100-as csiszolópapír, a finomításokhoz pedig a 80-as csiszolópapír. Ehhez a munkához bizony jó sok türelem és idő kell, de az eredmény magáért beszél. Ezután jöhet az alapozó festék, majd a szín. Meghatározó persze, hogy kerti ülő alkalmatosságot vagy éppen dohányzó asztalt készítünk a nappaliba. Kérjük ki szakember véleményét a vásárlásnál a festék típusra és mennyiségére vonatkozóan.
-  Az alapozás és festés szintén elég hosszadalmas folyamat. Figyeljünk arra, hogy ne folyjon el a festék, csak vékony rétegekben dolgozzunk. Szükségünk lesz kisebb, nagyobb ecsetekre, esetleg festőhengerre.
-  Végül jöhet a dekoráció: festhetünk rá mintákat, játszhatunk a felületekkel és textíliákkal. Igazítsuk a lakás többi részéhez, aztán jöhetnek a barátok, családtagok dicséretei. Legyünk bátrak, gondolkozzunk nagyban, megéri a befektetést!

TIPP:  Kevésbé pénz és festék takarékos megoldás, de ha minél előbb túl akarunk esni a folyamaton, használhatunk nagyméretű fóliát is. Készítsünk megfelelő mélységű „keretet”, terítsük ki benne a vastag fóliát, öntsük bele a festéket, és mártsuk bele a raklap egyik oldalát, majd száradás után jöhet a másik


No comments:

Post a Comment

Kedves Olvasó!
Ide írhatod észrevételeidet, megjegyzéseidet az adott témában, de kérlek, hogy a megjegyzésed ne legyen senkire nézve sértő, bántó és kerüld a fölösleges vita-helyzeteket, köszönöm!