Öko háztartás

A szódabikarbóna 47-féle felhasználása :)

Hogyan működik a szódabikarbóna? 
- Szódabikarbóna, alias nátrium-hidrogén-karbonát, segít szabályozni környezetünk pH-ját. Amikor a szódabikarbóna egy savas vagy lúgos anyaggal érintkezik, arra törekszik, hogy semlegesítse a pH-t. Ezen túl, a szódabikarbóna képes pH változások lassítására, vagyis pufferolásra. Ez a kettős képesség, a semlegesítő és pufferoló hatás teszi lehetővé azt, hogy például a hűtőben savanyú szagokat semlegesítsen, valamint hogy tisztítószerek erejét növelje. Egyszerű kémiai reakció, messzemenő hatásokkal tisztítás és szagtalanítás terén. És így minden további nélkül, ennyit a tudományról. Nézzük, hogy felvéve a lázadó házvezetőnő kesztyűit, mennyi mindenre tudjuk népi bölcsességünkben már régóta szereplő szódabikarbónánkat használni…



1. Fogápolás - csináljunk fluor-mentes fogkrémet (fehérítőst ráadásul!)
-  Szódabikarbónát keverjünk össze 3 százalékos hidrogén-peroxid oldattal. Íme egy alternatíva a kereskedelmi fluoridos fogkrémek helyett. És még a fogfehérítést is elvégzi, nemcsak a tisztítást.

2. Szájfrissítés
- Tegyünk egy teáskanál szódabikarbónát egy fél pohár vízbe és öblögessük vele ki a szánkat. Semlegesíti a szagokat, nem csupán elfedi azokat.

3. Szájápoláshoz használt eszközök tisztítása
- Áztassuk be szájápolási eszközeinket a következő oldatba: 2 teáskanál szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár vagy kis tál meleg vízben. A szódabikarbóna fellazítja az élelmiszer-részecskéket és semlegesíti a szagokat.

4. Arc- és testradír
-  3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz. Dörzsöljük át körkörös mozdulatokkal finoman bőrünket. Öblítsük le tiszta vízzel. Mindennapos használatra is ajánlott.

5. Természetes dezodor
- Kenjük rá a hónaljunkra - semlegesíti a testszagot.

6. Savlekötés
- A szódabikarbóna biztonságos és hatékony antacid enyhíti a gyomorégést és / vagy a savas gyomorrontást. 1 teáskanál szódabikarbónát adjunk 1-1,5 dl langyos vízhez, keverjük el alaposan, majd igyuk meg. 

7. Rovarcsípés és viszkető bőr
- Rovarcsípések esetén kavarjunk össze egy kis szódabikarbónát és vizet, és kenjük az érintett bőrfelületre. A viszketés enyhítésére tegyünk egy kis szódabikarbónát a kezünkbe és dörzsöljük be a nedves bőrbe fürdés, vagy zuhanyozás után.

8. Kíméletes, de alapos kéztisztító
- 3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz keverékéből, vagy 3 rész szódabikarbónából és 1 rész folyékony szappan keverékéből készítünk oldatot, ami jó kézmosásra, kéztisztításra - öblítsük le alaposan.

9. Hajápolás
- Az ecet csodálatos a hajra , de a szódabikarbónának is megvan a maga helye a zuhany alatt. Tegyünk egy kevés szódabikarbónát a tenyerünkbe együtt a kedvenc samponunkkal. Samponozzuk be a hajat és jól öblítsük le. A szódabikarbóna segít eltávolítani a maradék piszkot, így a haj tisztább és kezelhetőbb lesz.

10. Tiszta hajkefék - fésűk
- A fényes hajhoz fontos a kefék és fésűk tisztán tartása is. Áztassuk a fésűket és keféket 1 teáskanál szódabikarbóna egy kis langyos víz keverékében.

11. Fürdősó
- 1/2 csésze szódabikarbónát adjunk a fürdővízhez, hogy semlegesítse a savakat bőrünkön és segítsen lemosni az olajat és az izzadságot - egyben pedig a bőrt nagyon puhává is varázsolja.

12. Fáradt lábakra
- Oldjunk fel 3 evőkanál szódabikarbónát egy edény meleg vízben és áztassuk benne lábfejünket - meg fogja nyugtatni lábainkat. 

13. Vegyszer- és karcolásmentes súrolószer
- A biztonságos és hatékony fürdőszoba (kád, csempe-és mosogató, fényes fali csempe) tisztításához szórjunk szódabikarbónát egy tiszta, nedves szivacsra és dörzsöljük vele a felületeket a szokásos módon. Majd mossuk le vízzel és töröljük szárazra a megtisztított felületeket. 

14. Edény és evőeszköz tisztítása, fényesítése
- 2 púpozott evőkanál szódabikarbónát adjunk hozzá mosogató-szerünkhöz és az edényekről könnyebben fog leoldódni a zsír. A ráégett ételeket a szódabikarbóna és vizes mosószer keverékében áztassuk, majd szivacsra szórt szódabikarbónával súroljuk le.

15. Mosogató- és takarító szivacsok frissítése, tisztítása
- Áztassuk az áporodott szagú szivacsot egy erős szódabikarbónás oldatba (4 evőkanál szódabikarbónát feloldunk 1 liter meleg vízben).

16. Mikrohullámú sütő tisztítása
- Szórjunk szódabikarbónát egy tiszta, nedves szivacsra és dörzsöljük át vele a mikrohullámú sütő belsejét, külsejét. Kiváló módja a gyengéd tisztításnak és a mikróban soha nem hagy durva vegyi szagot. Alaposan öblítsük le vízzel.

17. Ezüstök tisztítása, fényesítése
- Használjunk szódabikarbóna-pasztát: 3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz. Dörzsöljük át az ezüstöt a pasztába mártott tiszta ruhával, vagy szivaccsal. Alaposan öblítsük le és szárítsuk meg őket.

18. Kávé-, teafoltok (edényeken is)
- Kávé- és tea foltokhoz oldjunk fel 1/4 csésze szódabikarbónát 1 liter meleg vízben. A makacs foltokhoz egy éjszakán át való áztatást javaslunk.

19. Sütő tisztítása
- Szórjuk szódabikarbónát a sütő aljára, spricceljünk rá vizet, hogy a szódabikarbóna benedvesedjen. Hagyjuk így a sütőt éjszakára. Reggelre a szódabikarbóna feloldja a szennyeződéseket, amelyet aztán nedves szivaccsal kitörölhetünk.

20. Padló tisztítása
- A szennyeződést és piszkot el tudjuk távolítani a padlóról oly módon, hogy 1/2 csésze szódabikarbónát egy vödör meleg vízzel összekeverünk  - az így felmosott padló tiszta és csillogó lesz. 

21. Bútortisztítás
- Tudtad, hogy a falakról és festett bútorokról szódabikarbónás, nedves szivaccsal  - dörzsölés nélkül, könnyedén el tudjuk távolítani még a zsírkréta nyomait is? A szódabikarbónás lemosás után töröljük át tiszta, száraz ruhával a felületeket.

22. Zuhanyfüggöny tisztítása
- Tisztítsuk és szagtalanítsuk műanyag zuhanyfüggönyeinket úgy, hogy szódabikarbónát teszünk közvetlenül egy tiszta, nedves szivacsra, vagy kefére és azzal áttöröljük a zuhanyfüggönyt.(öblítsük le tiszta, bő vízzel)

23. Mosószer hatékonyságának növelése
- ½ csésze szódabikarbónával a folyékony / por állagú mosószer is keményebben dolgozik. A jobb pH egyensúly a ruhákat tisztábbá, frissebbé, és fényesebbé teszi.

24. Babaruha tisztítása
- A babák bőre igényli a gyengéd tisztítószerek használatát és jó tudni, hogy a szag és foltok elleni harcban a szódabikarbóna az első helyen áll. A makacs foltokhoz adjunk hozzá folyékony mosószerünkhöz 1/2 csésze szódabikarbónát.

25. Pamut pelenka tisztítása
- Oldjunk fel ½ csésze szódabikarbónát 2 liter forró vízben és áztassuk benne a pelenkákat egy éjszakán át.

26. Sport felszerelések tisztítása
- Használjunk szódabikarbóna oldatot (4 evőkanál szódabikarbóna, 1 liter meleg víz) a tiszta és szagmentes sportfelszerelésekért.Töröljük át a felszereléseket az oldatba mártott szivaccsal.

27. Olajfoltok
- A garázsból vagy a kocsibejáróról könnyen letisztíthatjuk az olajfoltokat úgy, hogy szódabikarbónát szórunk rájuk, aztán nedves kefével megdörzsöljük a felületet - végül bő vízzel leöblítjük. 

28. Tiszta akkumulátorok
- A szódabikarbónát arra is lehet használni, hogy semlegesítse az akkumulátorsav okozta korróziókat az autókon, fűnyírókon, stb.  3 rész szódabikarbóna és 1 rész víz alkalmazásával egy nedves ruhával dörzsöljük át a korrodálódott akkumulátor pólusait. A tisztítás után lehet újra csatlakoztatni a terminálokat, amiket érdemes áttörölni vazelinnel, hogy a jövőben ne érje őket korrózió.

29. Autó tisztítás
- Az autó, a lámpák, króm-részek, ablakok, gumiabroncsok, műanyag ülések és a szőnyegek tisztításakor nem kell aggódni a nem kívánt karcolások miatt, mert a szódabikarbóna nem karcol. Használjunk szódabikarbóna oldatot: oldjunk fel 1/4 csésze szódabikarbónát 1 liter meleg vízben.  A makacs foltok eltávolítására használjunk szódabikarbónát közvetlenül a nedves szivacsra szórva.

30. Hűtő szagtalanítás
- Egy nyitott doboz szódabikarbónát helyezzünk a hűtőszekrény polcára, hogy semlegesítse a szagokat.

31. Vágódeszka tisztítása, szagtalanítása
- Szórjuk meg a vágódeszkát szódabikarbónával, hagyjuk egy kicsit állni, majd nedves szivaccsal alaposan dörzsöljük át és öblítsük le.

32. Szemetes szagtalanítása
- Tegyünk egy kis szódabikarbónát a szemetes aljára, amely így megakadályozza a szagok elterjedését a lakásban (persze, nem a többnapos csirke / hús nyesedékekét) :)

33. Tároló dobozok szagtalanítása
- Ha időnként áttöröljük dobozainkat (műanyag és fém elsősorban) szódabikarbónás, nedves szivaccsal - tökéletesen szagtalaníthatjuk azokat. 

34. Lefolyók szagtalanítása
- Öntsünk a lefolyókba (fürdő, konyha) 1/2 csészényi szódabikarbónát, hagyjuk 10-15 percet állni, majd öntsünk forrásban lévő vizet a lefolyóba - így nemcsak a szagok tűnnek el, de a baktériumok is elpusztulnak.

35. Mosogató és mosógép tisztítása
- Szagtalanításra: a mosogatógépet gyengéd tisztító mosási cikluson futtassuk át, tisztításra pedig használjuk a mosogatóanyaggal együtt.

36. Szőnyeg tisztítás, szagtalanítás
- Bőségesen megszórjuk a szőnyeget szódabikarbónával. Egész nap, vagy egész este hagyjuk rajta a szőnyegen a szódabikarbónát. Következő nap ki kell porszívózni a szőnyeget.

37. Porszívó tisztítás, szagtalanítás
- A fenti módszert használva (35. pont) nemcsak a szőnyeg, hanem maga a porszívó is szagtalanodik.

38. Ruhásszekrény szagtalanítása
- Tegyünk egy nyitott dobozban szódabikarbónát a szekrénybe, amely megköti a szagokat. Időnként cseréljük le a szódabikarbónás dobozt.

39. Autók szagtalanítása
- A szagok általában "beleülnek" az autó szőnyegeibe, kárpitjába. Végezzük el a 35. pontot az autó szőnyegein, vagy kárpitján (ne felejtsük el másnap alaposan kiporszívózni). 

40. Macskaalom szagtalanítása
- szórjunk 1/2 csészényi szódabikarbónát a macskaalom / kutyaalom alá, majd erre tegyük a szokásos mennyiségű almot. Az alom cseréjekor cseréljük a szódabikarbónát is. A szódabikarbóna használata az alom alatt felerősíti az alom szagmegkötő képességét.

41. Háziállatok fekhelyének tisztítása, szagtalanítása
- Végezzük el a 35. pontot

42. Edzőcipők szagtalanítása
- Szórjunk egy marék szódabikarbónát a cipőnkbe, hagyjuk legalább 20 percet állni, majd rázzuk / töröljük ki a cipőből, vagy esetleg porszívóval is kiszívhatjuk.

43. Ágyneműk frissítése
- Adjunk 1/2 csészényi szódabikarbónát a mosószerhez, így ágyneműink frissebbek, tisztábbak, fehérebbek lesznek

44. Plüssállatok tisztítása
- Dörzsöljük be a plüssállatot szódabikarbónával, hagyjuk legalább 15 percet állni, majd rázzuk ki a plüssöt. Ha jobban bízunk a vizes megoldásban, úgy áztassuk be a plüssállatot 1 rész mosószer, 1 rész szódabikarbóna keverékébe, hagyjuk állni 15-20 percet, nyomkodjuk ki, majd szárítsuk meg a napon, szellős helyen.

45. Kempingezés
- A szódabikarbóna szinte elengedhetetlen kempingezéskor, hiszen szinte mindenre alkalmas. Tisztít, szagtalanít - és mindezt vegyszermentesen, így a természetben sem teszünk kárt használatakor. 

46. Tűzoltás
- A szódabikarbóna segít lefojtani a kisebb tüzeket, hiszen felhevülve szén-dioxidot bocsát ki, amely lefojtja a kisebb lángokat

47. Gyümölcs- és zöldség tisztítás
- Áztassuk be a gyümölcsöt, zöldséget szódabikarbónás vízbe, dörzsöljük át szivaccsal, majd öblítsük le langyos vízzel és szárítsuk meg papírtörölközővel. 

______________________________________________________________________

FAÁPOLÁS
- A fából készült bútorok általában könnyen kezelhetők. Egy megnedvesített törlőkendővel eltávolítható a por és a finomabb szennyeződés. Semmiképp sem maradhatnak azonban cseppek a felületen, különben vízfoltok keletkeznek. Erősebb szennyeződés, vagy karcolás eltüntetésére számos házi szer áll rendelkezésre. 



1. Por ellen
- ez a készítmény megakadályozza, hogy a bútor túl gyorsan újra poros legyen.

Hozzávalók:
- 1 liter víz
- 1 teáskanál 15%-os ecet
- 1 teáskanál glicerin

Hogyan csináld?
- keverd össze egy edényben a vizet az ecettel és a glicerinnel. Puha rongyra csepegtetve töröld le vele a fabútort.   

2. Sötétebb, vagy világosabb fabútor
- régebben a hamuzsír a szappan alapanyaga volt. A hamu azonban faápolásra is használható, eltünteti a kisebb karcolásokat.

Hozzávalók:
- 3 evőkanál méhviasz
- 3 evőkanál terpentin
- 3 evőkanál lenolaj
- 3 evőkanál papírhamu (sötét fára)
vagy
- 3 evőkanál nyírfahamu (világos fára)

Hogyan csináld?
- A méhviaszt gőz fölött olvaszd fel. Keverd bele a többi hozzávalót és kis lángon kavard krémszerűvé. Állandó keverés mellett hűtsd ki és töltsd tartóedénybe. Az így elkészült készítmény (politúr) akár egy évig is eltartható. :)

3. Ha fényezni szeretnéd a fabútort
- ehhez a fényezőhöz sellakot használnak; ez a tropikus vidékeken élő levéltetű elgyantázódott váladéka, amelyet tisztítva hoznak forgalomba. 

Hozzávalók:
- 3 evőkanál sellak
- 3 evőkanál denaturált szesz

Hogyan csináld?
- Keverd össze a két anyagot és egy puha ruhával dörzsöld át a bútort, majd egy gyapjúronggyal fényezd át. 

4. Ha furnér-bútort szeretnél ápolni / fényezni
- a fényező nemcsak a furnér-lemez, hanem más fafelületek ápolására is alkalmas. 

Hozzávalók:
- 200 ml olívaolaj
- 20 ml citromlé
- kis üvegpalack parafa dugóval

Hogyan csináld?
- Az olajat és a leszűrt citromlevet tölcséren át töltsd egy kis üvegbe, majd zárd le a parafa dugóval és rázd össze erősen. Használat előtt rázd föl újra, majd kis vattára (vattapamacsra) csepegtetve és a vattát lenvászonra téve - körkörös mozdulatokkal polírozd a bútort. Ez a szer csak néhány hétig áll el, tehát ne csinálj belőle túl sokat, csak amennyit mondjuk egy hónap alatt fel is használsz. 



5. Méhviasz világos fafelületekre
- Takarításkor általában elegendő egy puha gyapjúdarabbal portalanítani - a természetes fából készült bútorokat azonban időnként nem árt fel is frissíteni. 

Hozzávalók:
- 10 g igazi méhviasz
- 100 ml szójaolaj

Hogyan csináld?
- a hozzávalókat egy tálban, gőz fölött addig melegítsd, amíg a viasz teljesen fel nem olvad. Habverővel alaposan kavard össze. Ha a massza kihűl, tedd jól zárható tárolóba. A szer kb. fél évig tartható el. 

6. Sötét bútorok felfrissítése
- Ez a viasz inkább sötét fa ápolására alkalmas. A terpentin gyantában gazdag fenyőfajok törzséből kifolyó balzsam, amelyet különböző desztillációs eljárások során terpentin-olajjá alakítanak. A kész terméket többnyire azonban egyszerűen terpentinnek nevezik. 

FIGYELEM: a terpentin tűzveszélyes, könnyen lángra lobban, ezért gyermekek elől okvetlenül zárd el és amúgy meg bánj vele óvatosan! 

Hozzávalók:
- 2 g méhviasz
- 1 teáskanál lanolin
- 20 ml szójaolaj
- 5 ml terpentin

Hogyan csináld?
- a hozzávalókat gőz fölött melegítsd fel és a "Méhviasz világos fafelületekre" recept szerint készítsd el. 



7. Pácolt bútorok fiatalítása
- Ez a szer foltok eltávolítására éppúgy alkalmas, mint a pácolt felületek fényesítésére.

Hozzávalók:
- 300 ml lenolaj
- 1 teáskanál só

Hogyan csináld?
- a lenolajat és a sót jól keverd össze. Néhány cseppel nedvesíts be egy gyapjúdarabot, majd alaposan dörzsöld át vele a régi, foltos, kopott bútort. A dörzsölés után tiszta kendővel is töröld át. 

8. Tölgyfa bútorok tisztítása, frissítése
- Ha a tölgyfa bútor poros, vagy foltos, sörrel dörzsölhetjük át. Ha azonban a felület igazán fénytelen, további segítségre van szükség.

Hozzávalók:
- 1 evőkanál méhviasz
- 300 ml sör
- 2 teáskanál cukor

Hogyan csináld?
- a méhviaszt a gőz fölött olvaszd fel, majd kissé hűtsd le: ügyelj rá, hogy ne szilárduljon meg. Keverd hozzá a sört és a cukrot. Finom ecsettel kend át a poros, vagy foltos fafelületet, száradás után egy tiszta gyapjúdarabbal dörzsöld fényesre. 



                     

               

No comments:

Post a Comment

Kedves Olvasó!
Ide írhatod észrevételeidet, megjegyzéseidet az adott témában, de kérlek, hogy a megjegyzésed ne legyen senkire nézve sértő, bántó és kerüld a fölösleges vita-helyzeteket, köszönöm!