Házi receptek

Szárítás természetes módon
- Jóval azelőtt, hogy a konzerválás módszerét ismerték volna, őseink nagyon is értették, miként lehet a bőség idején az élelmiszereket szárítással, vagy aszalással tartósítani a szűkösebb időkre.
A régi kultúrák már alkalmaztak egyszerű eljárásokat és ókori szövegekben szintén lehet olvasni a füge szétnyomkodásáról, cipóvá formálásáról és a Napon történő szárításáról. A Nap, vagy a kemence melegében kevéske ráfordítással szárították nagyanyáink is saját-szedésű gyümölcseiket és zöldségeiket.
Ez a művészet napjainkban sajnos egyre inkább feledésbe merül... pedig az eljárás egyszerű, de időt és türelmet igényel. Jutalmul pedig: ínyenc és egészséges készletekkel gazdagítja a konyhánkat. ;)

A nyári gyümölcs téli öröme...
Bizonyára Te is ismered az almakarikákkal és aszalt szilvával kevert gyümölcsös müzlit, amely azért is kedvelt csemege, mert elősegíti az emésztést. De ki tudja már, hogy milyen könnyű az almát és a szilvát, vagy a sárga- és őszibarackot, szőlőt, körtét, birset aszalni!
Próbáld ki egyszer! Minden bizonnyal sikerül, ha a munka legfontosabb feltételét teljesíted: tiszta és kifogástalan gyümölcsre van szükség. Szeletekre, vagy darabokra vágva, vászonkendőre és szárítókeretekre terítve, illetve rudakra, vagy rácsokra helyezve sütőben száríthatók.
Az aszalt gyümölcs gondosan becsomagolva, száraz-hűvös helyen tárolva hónapokig eláll.
Tapintásra rugalmas és bársonyos, nyomásra nem szabad levet engednie. A szárításhoz az almának van a legrövidebb időre - 6-12 órára - szüksége, míg a legtovább az őszibarack aszalása tart: ez akár 38 órát is igénybe vehet.


ALMAKARIKÁK
- A sütőt a kezdeti 40°C-ról 60-70°C-ra kell melegíteni, majd a hőmérsékletet a vége felé ismét csökkenteni kell.

Amire szükséged lesz:
- lédús alma
- víz és só
- almakiszúró és bambuszpálcikák

Elkészítés:
- Az almát megmossuk, meghámozzuk és a magházat a kiszúró segítségével eltávolítjuk. A gyümölcsöt karikákra szeljük. A szeletek barnulását elkerülendő, sós vízbe tesszük (minden liter vízhez 1 teáskanál sót számítva), majd leöblítjük és szárazra itatjuk.
A bambuszpálcikákat a sütő szélességének megfelelő méretűre vágjuk, ráhúzzuk az almakarikákat, beakasztjuk a sütőbe és kissé nyitott ajtó mellett szárítjuk. (aszalás után az almakarikákat vedd le a bambuszpálcáról, majd hagyd fektetve kihűlni).


SÁRGA-, ŐSZIBARACK ÉS SZILVA ASZALÁSA
- Nagyobb gyümölcsöket használjunk, mivel az aszalás alatt jelentős mértékben összezsugorodnak

Amire szükséged lesz:
- szilva / sárgabarack / őszibarack
- vászonkendők
- sütőrács

Elkészítés:
- Megmossuk a gyümölcsöt. A szilvát egészben hagyjuk, a sárga- és őszibarackot megfelezzük és eltávolítjuk a magjukat. Szárítás előtt a kendőt a sütőrácsra terítjük, erre helyezzük a gyümölcsöt (a barackokat vágott felével felfelé).


KÖRTE
- A vilmoskörtét éppen úgy sütőben szárítjuk, mint az almát

Amire szükséged lesz:
- körte
- víz és ecet

Elkészítés:
- A körtét megmossuk, meghámozzuk, felnegyedeljük és eltávolítjuk a magházát. Az áztatóvíz minden literjébe 1 evőkanál ecetet öntünk és ebbe helyezzük a darabokat. Kivesszük, megszárítjuk, majd vágási felületükkel felfelé kendővel letakart rácsra tesszük. 6-8 órán keresztül szárítjuk.  
_____________________________________________________________

Zöldség és gomba aszalása
- A zöldségfélék közül a hüvelyesek, így a borsó, a zöldbab, valamint a gomba és a hagyma alkalmas leginkább szárításra. A gyökérzöldségek: például a répa és zeller jobban tárolhatók homokkal töltött ládában, a legtöbb gyümölcs pedig mély-fagyasztással, vagy befőzéssel tartósítható.  A szárítandó zöldséget a szüret után hamarosan fel kell használni. 


Borsó és bab aszalása
- Kevésbé ismert, de ízletes a hüvelyesek szárított termése

Amire szükséged lesz:
- bokorbab és karós bab
- víz

Elkészítés:
- A zöldbab két végét levágjuk, megmossuk és előfőzzük (blansírozzuk). Ehhez a zöldséget szűrőbe tesszük és lobogva forró vízbe mártjuk. Az újraforrástól számítva 2-4 percig benne hagyjuk, majd jéghideg vízzel lehűtjük. Blansírozás helyett forró gőz fölött is előfőzhetjük. A szárítás az almakarikákhoz hasonlóan történik. 

Szárított bab és borsó későbbi felhasználása (főzése)
- A szárított zöldséget, mint az aszalt gyümölcsöt, csak közepes lángon főzzük. 
(esetünkben: 500 gramm szárított borsó, vagy bab; víz; 1 teáskanál nátron = sziksó / szódabikarbóna)
- A zöldséget 12 órára egy tál szódabikarbónával elkevert hideg vízbe helyezzük. Lecsepegtetjük, leöblítjük, majd sós vízben puhára főzzük. 


Hagymakarikák szárítása
- A szárított hagymakarika mindig kéznél van mártások és levesek készítéséhez.

Amire szükséged lesz:
- 1 kg közepes hagyma
- 1-3 liter víz

Elkészítés:
- A hagymát meghámozzuk, 0,5 cm vastagságú szeletekre karikázzuk és szétszedjük a karikákat. A vizet felforraljuk és ebben blansírozzuk 30 másodpercig a hagymát, majd megtörölgetjük. Sütőben szárítjuk mintegy 3 órán át. 


Gomba szárítása
- Szárított gombaként különösen kedvelt az ízletes vargánya és a sötét trombita-gomba. A szárított gomba kisebb adagokba csomagolva sütéshez és mártásokhoz használható. 

Amire szükséged lesz:
- frissen szedett gomba
- hosszú, vastag tű és kötözőzsinór

Elkészítés:
- A gombát megtisztítjuk, szárát leválasztjuk, a nagyobb példányokat darabokra vágjuk. Középen tűvel átszúrva úgy fűzzük fel a kötözőzsinórra, hogy minden egyes gomba után csomót kötünk. Meleg-szellős helyen szárítjuk.         
__________________________________________________________________________

 KÉSZÍTSÜNK HÁZI GUMICUKROT



A legzöldebb anyuka is szembesülhet azzal, hogy egészségtudatosnak dresszírozott magzata az óvodában szocializálódva élénk érdeklődést kezd mutatni holmi színes, édes rágnivalók után. Annyi jó hírrel szolgálhatunk, hogy ezek a rettenetes holmik a gyárinál sokkal egészségesebb változatban elkészíthetők otthon is.
Nem kell különösebb etimológiai fejtegetésbe bonyolódnunk, ha ki akarjuk találni, honnan is kaphatta a gumicukor a nevét. Elég, ha az állagára és rendeltetésére gondolunk. A legkülönbözőbb formákban és ízekben kapható édes nyammognivalók tömkelege ingerkedik kis és nagy gyerekekkel. S bizony fogynak is szépen azóta, hogy 1909-ben Charles Gordon Maynard afféle vásári attrakciónak szánt cukorkái megjelentek a londoni piacokon. Történetesen először medveformában.

A gumimaci örök kedvencnek tűnik. A legnépszerűbb márka szintén férfiembernek köszönhető. Hans Riegel bonni bonbonkészítő mester jól fejlett önbizalommal már 1920-ban vállalkozást alapított gumimacigyártásra. Állítólag induló tőkéje egy zsák cukor volt. A következő esztendőben megnősülve a teddyknek nevelőmamát is kerített, aki biciklin hordta szét a csemegét az árusokhoz. A cég ma is él és virul – azért sem írjuk le a nevét –, csak az európai piacokra naponta 80 millió gumicukrot küld. S bár dokumentálhatóan Albert Eisteinnek is nagy kedvence volt, mégsem állítanánk, hogy ez a legjavalltabb agyfényesítő. A legtöbb gyári készítésű tarkabarka szopogatnivaló természetes összetevőt már alig tartalmaz, tudatos vásárló kosarába legfeljebb a bioboltokban kapható változat kerül. Ott viszont előfordulhat vitaminozott, kifejezetten gyerekeknek szánt étrend-kiegészítőnek álcázva is. Ha nemcsak gyermekünkről és torkoskodó párunkról, de netán – tükörbe nézve –, rólunk is kiderülne, hogy a szélsőségesek szerint leghaszontalanabb és legértelmetlenebb vegyipari terméknek nevezett szopogatni-rágnivalókat képesek vagyunk magunkhoz venni, akkor próbáljuk meg a házi készítést. Így kicsukhatjuk, hogy állati kötőszövetből nyert zselésítők, mesterséges viasz vagy színezék, szintetikus anyagok – mint legfőbb ellenségek – kerüljenek a cukorkánkba. Ha most elkezdünk gyakorolni, húsvétra már profi gumimaci (nyúl?) gyáros lehet belőlünk.


Recept
Az alap, hogy választunk ízlés szerint valamely gyümölcslevet (lehet vizes házi szörp is) és teszünk bele zselésítő anyagot. Méghozzá agar-agart, ami nemcsak a bioboltokban, de már a nagyobb élelmiszer-áruházakban is kapható. Az agar-agar tengeri moszat-kivonat, japán kocsonyának is nevezik, a vegák kifejezetten csodaszernek tartják. Ugyanúgy működik, mint a legtöbbek által ismert és használt zselatin. Nyugalom, se szaga, se bűze. Por, pehely vagy lapocska formájában kapható. Ha egy terméken E-406 van feltüntetve sűrítő- és gélképző anyagként, akkor nem kell megrettenni, vele van dolgunk.
200 ml gyümölcsléhez vagy szörphöz keverjünk 3 gramm agar-agart és forraljuk fel. A felforralt folyadékot öntsük bonbonkészítő szilikonformába, figurás jégkockatartóba, de egy körülbelül 15x15 centis hőálló műanyag doboz is megteszi. Ha ebben dermedt meg a keverék, tetszés szerinti apró alakzatokat vághatunk, formázhatunk belőle.
Fokozhatjuk a dolgot, ha nem kész gyümölcslevet vagy szörpöt választunk alapanyagként, hanem lepréselünk 30 dkg tetszés szerinti, lében gazdag gyümölcsöt. (A kivi nem jó a gumicukor készítéshez). 1 dl gyümölcslében feloldunk 2 gramm zselésítőt, majd hozzáöntjük a többi gyümölcslevet és belekeverünk 10 dkg mézet. Ezt a mézes változatot alacsony lángon, forralás nélkül főzzük addig, amíg a zselésítő teljesen feloldódik. Apró formákba adagoljuk, és pár órára hűtőbe tesszük.
(Forrás: HVG)

No comments:

Post a Comment

Kedves Olvasó!
Ide írhatod észrevételeidet, megjegyzéseidet az adott témában, de kérlek, hogy a megjegyzésed ne legyen senkire nézve sértő, bántó és kerüld a fölösleges vita-helyzeteket, köszönöm!